Кир (албански: Kir или Kiri) ― река во северна Албанија која прво тече југо-југозападно, а потоа југозападно од северниот дел на планината Проклетие и влегува како растока на Дрим веднаш под Скадар.[1]

Кир
Kir Gorge at Plan.jpg
Кирската Клисура кај Пљан
Местоположба
ДржаваАлбанија
Физички особености
Извор 
 • местоПроклетие
Устие 
 • место
Дрим
 • координати
42°02′35″N 19°29′56″E / 42.04306° СГШ; 19.49889° ИГД / 42.04306; 19.49889Координати: 42°02′35″N 19°29′56″E / 42.04306° СГШ; 19.49889° ИГД / 42.04306; 19.49889
 • надморска височина
Особености на сливот
ТечениеДримБојанаЈадранско Море
Реката Кир во близина на Бокс.

Во горниот тек, реката го пресекува „Кирскиот Кањон“ со драматични карпи. Албанското племе (фис) Кири го населувало овој крај. Непосредно надвор од Скадар, во Мес, стариот камен Мески мост ја преминува Кир.

НаводиУреди

  1. „Kiri“, Topographic map 1:250,000, Titograd, NK-34-04, series 1501, United States Defense Intelligence Agency

Надворешни врскиУреди