41°50′50″N 19°22′18″E / 41.84722° СГШ; 19.37167° ИГД / 41.84722; 19.37167

Бојана (албански: Buna) е река која се наоѓа на границата помеѓу Црна Гора и Албанија. Извира од Скадарското Езеро и се влева во Јадранското Море. Долга е 41 километар. Тече во големи кривини со просечен пад од 0,6%.

Бојана
Buna
River
реката Бојана во близина на Скадар, Албанија
Земји Албанија, Црна Гора
Извор Скадарско Езеро
Утока Јадранско Море
 - координати 41°50′50″N 19°22′18″E / 41.84722° СГШ; 19.37167° ИГД / 41.84722; 19.37167
Должина 41 км

Устие уреди

 
Устието на Бојана во Јадранското Море

На устието во Јадранското Море се формира голем речен остров кој се вика Ада Бојана. Овој остров е познато туристичко место за камперите.

Еден од ракавите на реката Дрим се влева во реката Бојана.

Поврзано уреди

  • Бојанци (село во Словенија, кое го добило името по реката)