Кинора е еден од првите уреди за набљудување на подвижни слики измислен во 1896 од браќата Лимиер. Уредот бил многу популаран сè до Првата светска војна. Кинора е подобрена верзија на кинеографот. Самиот уред работел на мануелен принцип.[1]

  • дрвено постољe
  • шпијунки или отвори низ кои се гледало
  • рачка со која се врти тапанот
Кинора од 1905 г. во Фотомузејот Антверп

Оптички уредиУреди

НаводиУреди

  1. „Kinora“. Архивирано од изворникот на 30. 03. 2012. Посетено на 10. 03. 2015. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)