Кимско Езеро

Кимското езеро (германски: Chiemsee) е езеро во јужна Германија. Затоашто е и најголемо езеро во Баварија, се нарекува и "баварско море". Трето е по големина во Германија, ама има најголем волумен од сите.

Кимско езеро
Chiemsee010.jpg
ПодрачјеБаварија
Координати47°53′24″N 12°28′12″E / 47.89000° N; 12.47000° E / 47.89000; 12.47000Координати: 47°53′24″N 12°28′12″E / 47.89000° N; 12.47000° E / 47.89000; 12.47000
ВидПриродно езеро
Сливни земјиГерманија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
79,9 км2 км2
Најг. длабочина72.7 m м
Зафатнина2,048 mio m³ км3
Брег63.96 km км
Надм. височина518.19 m м
Острови(Херенинсел, Фрауенинсел, Краутинсел, Скалч)
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Како и многу други предалпски езера, ова езеро настанало на крајот на леденото доба, пред околу 10,000 години со топење на еден ледник. Првобитното езеро покривало површина од скоро 240 км2 што е скоро трипати повеќе од сегашното. Притоки на езерото се реките Тиролски Ахен и Пријен, нанесуваат големи количини на песок и земја, а со тоа помалку го затрпуваат. Во послендните 100 години, површината на езерото се смалила за околу 200 хектари. Само езерото, местото Киминг како и целото подрачје Кимгау, носат име по грофот Ким.

Околината на езеротоУреди

Најголема притока на езерото е Тиролски Ахен, додека пак најголем остров на езерото е Алц.

Околината на езерото и Кимагу се едни од омилените туристички региони во Баварија. Езерото е познато и по своите острови:

Женски остров (238 хектари): Остров со манастир.
Машик остров (15,5 хектари): Парк со стар дворец (бивш манастир) и новиот дворец Херенкимзе на Лудвиг II кој е копиран од Версајскиот дворец.
Билски остров (3,5 хектари) е ненаселен.

Освен овие, постојат и три многу мали острови:

  • Шалх (22 -{m}-2), западно од Женскиот остров
  • два без имиња, островчиња покриени со дрвја, 50 односно 80 метари јужно од Билскиот остров.

[[Слика:Peter von Hess 001.jpg|мини|200п|Слика од Петер фон Хес на Кимскиот острву, во средината на 19 век Во близина се наоѓаат брдата Хохфелн, Хохгерн и Кампенванд.

Езерото е под заштита на интернационалната Рамсарска конвенција.

Северно од езерото пред околу 500. п. н. е., наводно паднала комета (позната како поимот Кимагу импакт).

Изговор на иметоУреди

Името на езерото исклучително се изговара со почетна буква К.

ГалеријаУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди