Кватр (англиски: Quatre) е мал ненаселен остров во Карипското Море. Кватр е дел од групата на острови Гренадини во островската држава Свети Винцент и Гренадини. Околу островот се наоѓаат карпите Вест Енд, Блек Рок и Белинс Рок.

Кватр
Isle à Quatre
Поглед кон Кварт
Географија
МестоКарипско Море
Координати12°57′15.4″N 61°15′09.5″W / 12.954278° СГШ; 61.252639° ЗГД / 12.954278; -61.252639 (Quatre)
АрхипелагГренадини
Површина1,52 км2
Највисоко издигнување146 м
Управување
Дополнителни податоци
Часовен појас
Private island[1]
Морски резерват Остров Кватр
МСЗП —живеалиште/подрачје под управа со видови)
Површина332,3 km2 (128,3 sq mi)
Воспоставен(а)1987
Мрежна страницаIsle Quatre in Saint Vincent and the Grenadines

Географија уреди

Кватр се наоѓа јужно од поголемиот остров Бекија и Петит Невис. На 8 километри југоисточно од островот се наоѓаат островите Мустик, кои се популарна туристичка атракција. Јужно од Кватр е малиот ненаселен остров Пиџин. Кватр има вкупна површина од 1,52 км2. Островот е дол 3 км, а широк од 250 до 950 метри. Највисока точка на островот изнесува 146 метри надморска висина. Просечна висина е 38 метри

Сопствеништво уреди

Островот е приватен и повеќе од сто години е во сопствеништво на едно семејство Мичел, поранешни капетани, кои делумно го даваат островот за туристички развој.

Наводи уреди

Надворешни врски уреди