Гренадините (англиски: Grenadines) се островска група во Карипското Море. Овие острови се наоѓаат во Свети Винцент и Гренадини (две третини) и Гренада (една третина).

Гренадини
Карипски Регион
Местоположба на островите..
Местоположба на островите..
Регион Кариби
Држави
Површина
 • Вкупна86 км2 (33 ми2)
Население
 • Вкупнопроц. 16,100
 • Густина187,2/км2 (4,850/ми2)
Час. појасAST (UTC−5)
 • Лете (ЛСВ)ADT (UTC−4)

Географија и местоположба уреди

Оваа островска група е поделена меѓу две независни карипски држави: Свети Винцент и Гренадини (поголем дел) и Гренада (помал дел). Островите се наоѓаат меѓу островите Свети Винцент на север и Гренада на југ. Гренада и Свети Винцент не се дел од Гренадините. Вкупната површина на островите е 86 км2 и се проценува дека живеат над 16.000 жители.

Острови уреди

Некои од поголемите острови се:

Свети Винцент и Гренадини уреди

Овие острови ја сочинуваат парохијаат Гренадини:

Гренада уреди

 
Карта на зависната територија Каријаку и Петит Мартиник

Каријаку и Петит Мартиник се зависни територии на Гренада. Тие се составени од:

Дел од парохијата Сент Патрик:

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

12°40′N 61°15′W / 12.667° СГШ; 61.250° ЗГД / 12.667; -61.250