Кај Сигбан (шведски: Kai Siegbahn 20 април 191820 јули 2007) — шведски физичар.[1]

Кај Сигбан
Сигбан во 1981 година
Роден(а)20 април 1918(1918-04-20)
Лунд, Шведска
Починал(а)20 јули 2007(2007-07-20) (возр. 89)
Енгелхолм, Шведска
НационалностШвеѓанец
Полињафизика
УстановиСтокхолмски универзитет
Упсалски универзитет
ОбразованиеСтокхолмски универзитет
Познат повисокоразделна електронска спектроскопија
Поважни наградиНобелова награда за физика (1981)

Сигбан е роден во Лунд, Шведска, како син на Мане Сигбан добитникот на Нобеловата награда на физика во 1924 година. Сигбан својот докторат го стекнал на Стокхолмскиот универзитет во 1944 година. Тој бил професор на Кралскиот институт за технологија од 1951 до 1954 година, за подоцна како професор по експериментална физика на Упсалскиот универзитет од 1954 до 1984 година, истото работно место на кое работел неговиот татко. Тој ја поделил Нобеловата награда на физика со Николас Блумберген и Артур Леонард Шавлов за нивната работа на ласерската спектроскопија.[2]

Сигбан ја добил Нобеловата награда за развојот на новиот метод на електронска спектроскопијаза хемиска анализа, денес опишана како рендгенска фотоелектронска спектроскопија. Во период на наеговата смрт тој сè уште бил активен како научник во Ангстремовата лабораторија при Упсалскиот универзитет.

Објавени дела

уреди

Кај Сигбан бил еден од првите уредници на Енциклопедијата за аналитичка хемија Архивирано на 16 февруари 2010 г.

Наводи

уреди
  1. Jeremy Pearce (August 7, 2007). „Kai Siegbahn, Swedish Physicist, Dies at 89“. New York Times. Посетено на 2007-07-21.
  2. Hagstrom, Stig B. (November 2007). „Obituary: Kai Manne Börje Siegbahn“. Physics Today. 60 (11): 74–75. Bibcode:2007PhT....60k..74H. doi:10.1063/1.2812132.

Надворешни врски

уреди