Катерина Велика (Фабержеово јајце)

Катерина Великајувелирно јајце, едно од педесет и четирите велигденски царски Фабержеови јајца, изработени од фирмата Фаберже на Карл Фаберже за руското царско семејство.

Катерина Велика
Catherine the Great (Fabergé egg).jpg
Година на изработка1914
НарачателНиколај II
ПримателМарија Фјодоровна
Моментален сопственик
Индивидуална или институционалнамузеј Хилвуд
Дизајн и материјали
МастерХенрик Вигстрем
Употребен материјалзлато, емајл, дијаманти
Висина121 мм
ИзненадувањеКатерина Велика на столица (изгубен)

Истото ѝ било подарок во 1914 година на царицата-мајка Марија Фјодоровна од нејзиниот син царот Николај II, кој имал отворена нарачка за две велигденски јајца секоја година, едно за неговата мајка и едно за неговата сопруга.

Јајцето го изработил Хенрик Вигстрем, „последниот главен мајстор на Фаберже“. Јајцето било изработено од злато и дијаманти поставено на шепи со канџи презентира панели од емајл обоени во камео стил со минијатурни алегорични сцени од уметностите и науките заснована на францускиот уметник Франсоа Буше.

Во писмото до својата сестра кралицата Александра од Англија, царицата-мајка го опишала јајцето:[1]

Тој (Николај II) ми напиша најшармантно писмо и ми подари најубаво велигденско јајце. Фаберже лично ми го донесе. Тоа е право „ремек-дело“ во розов емајл, а во него двајца црнци ја носат столицата во која седи царицата Катерина со мала круна на главата. Го навиваш и црнците одат: неверојатно е убаво и прекрасно дело. Фаберже е најголемиот гениј на нашето време и му реков: Vous êtes un génie incomparable (Вие сте неспоредлив гениј).

Изненадувањето на јајцето, опишано и како „механичка носилка која ја носат двајца црномурести со Катерина Велика која седи во неа, било изгубено.[2]

Тоа е дел од колекцијата Марџори Мериведер Пост во музејот Хилвуд во Вашингтон.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Habsburg, Geza von (1996). Fabergé: Fantasies & Treasures. London: Aurum Press. ISBN 978-1-85410-422-9.
  2. 2,0 2,1 „CATHERINE THE GREAT EASTER EGG | Hillwood Estate, Museum and Garden“. Hillwoodmuseum.org. 2002-08-19. Посетено на 22. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врскиУреди