Каталуња (патека)

Патеката де Барселона-Каталуња (каталонски изговор: [sirˈkujd də kətəˈɫuɲə]) е мото - трка во Монтмело, Барселона, Каталонија, Шпанија. Со долги правци и разновидни агли, маршрутата Барселона-Каталуња се смета за сеопфатно коло. Патеката има штандови со сместивост од 140,700 места .[1] Трката има ФИА 1 лиценца.[2]

Барселона-Каталуња
Formula1 Circuit Catalunya.svg
МестоМонтмело, Барселона, Каталонија, Шпанија
Часовен појасUTC+01:00
Координати41°34′12″N 2°15′40″E / 41.57000° СГШ; 2.26111° ИГД / 41.57000; 2.26111Координати: 41°34′12″N 2°15′40″E / 41.57000° СГШ; 2.26111° ИГД / 41.57000; 2.26111
Сместивост140,700
Оддел на ФИА1
Главни настани1992 ЛОИ
Формула 1
Шпанско Гранд При
Мото ГП
Каталонскo мото Гран при
Светско RX на Шпанија
Car Configuration
Должина4.655 км
Кругови16
Најбрз круг1:21.670 (Финска Кими Раиконен, ферари, 2008)
Motorcycle Configuration
Должина4.652 км
Мрежно местоcircuitcat.com

До 2013 година патеката била позната само како Спој де Каталуња, пред да го склучи спонзорскиот договор со Советот на Градот Барселона која го додадла името Барселона на патеката .[3]

НаводиУреди

  1. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 15 March 2010. Посетено на 2009-11-28.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
  2. „LIST OF FIA LICENSED CIRCUITS“ (PDF). FIA. 6 February 2015. Посетено на 28 May 2015.
  3. „Circuit de Catalunya includes Barcelona in its name“. Circuit de Barcelona-Catalunya. 2 September 2013. Архивирано од изворникот на 2016-03-06. Посетено на 4 September 2013.