Касел (административен округ)

Касел е еден од трите административни окрузи на Хесен, Германија, кој се наоѓа на северот на покраината. Тој бил создаден во 1866 кога Прусија ја анектирала територијата и ја оформила новата провинција Хесен-Насау. Во него постојат 138 општини.

Касел
Административен округ
Карта на Hesse со округот Касел
Карта на Hesse со округот Касел
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаHesse
Админ. центарКасел
Површина
 • Вкупна8.288,7 км2 (32,003 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно1.217.796
 • Густина15/км2 (38/ми2)
Мреж. местоwww.rp-kassel.de
Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
  1. Фулда
  2. Херсфелд-Ротенбург
  3. Касел
  4. Швалм-Едер
  5. Валдек-Франкенберг
  6. Вера-Мајснер
  1. Касел

Надворешни врски

уреди

51°10′N 9°25′E / 51.17° СГШ; 9.42° ИГД / 51.17; 9.42

  1. „Население на општините во Хесен“. Статистичка служба на Хесен. јуни 2021. (германски)