Карл Черни ( Виена, 21 февруари 1791 - Виена, 9 август 1857 ) бил австриски композитор, пијанист и педагог со чешко потекло кој компонирал повеќе од илјада дела.[1] Неговите композиции сè уште се користат на часови по пијано.[2]

Карл Черни

Наводи уреди

  1. „Carl Czerny | Austrian pianist, teacher, and composer | Britannica“. www.britannica.com (англиски). Посетено на 2022-01-26.
  2. „Карл Черни“ (РТС). 30. 08. 2018. Посетено на 11. 10. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)

Надворешни врски уреди