Карлејн Ахтеректе

Карлејн Ахтеректе (родена на 29 јануари 1990 година) — холандска лизгачка во брзо лизгање[1][2].

Карлејн Ахтеректе
2015 World Single Distance Speed Skating Championships, Women's 5000m (2).jpg
Лични податоци
Роден(а)29 јануари 1990 (1990-01-29) (31 г.)
Летеле, Холандија
Висина1.73 м
Спорт
ЗемјаХоландија
СпортSpeed skating
Професионалец од2008

На Светското првенство во 2015 година освоила сребрен медал во дисциплина во 5000 метри. На Европското првенство во 2018 година освоила сребрен медал во дисциплина во 3000 метри.

На Зимските олимписки игри во 2018 година во Пјонгчанг, нејзините први Олимписки игри, Ахтеректе изненадила со освојување на златен медал во дисциплина до 3000 метри.

НаводиУреди

  1. „Carlijn Achtereekte“. Eurosport.
  2. „Carlijn Achtereekte“. Schaatsen.nl.

Надворешни врскиУреди