Каркопф е планина, 1.738 m, и највисокиот врв на целиот опсег на Латенгебриж во германската држава Баварија. Се наоѓа токму на границата помеѓу општината Бајериш-Гмаин ( парохија на Свети Св. Зенон ) на запад и општината Бишофсвисен (парохија Бишофвизенсер-Фост ) на исток.

Каркопф
Највисока точка
Надм. вис.1738 м
Координати47°41′11″N 12°53′32″E / 47.68639° СГШ; 12.89222° ИГД / 47.68639; 12.89222
Географија
Каркопф на карта

Карта

МестоБаварија, Германија

Како последица на нејзините добри пејзажи низ целиот планински масив, планината е популарна пешачка зона. Планините на Унтерсберг, Хохер Гол и Ватџман може да се гледа на југ, и Жвизел и Хочхстауфен на север. Трасата е погодна само за искусни планински пешаци. Од врвот, можете да одите до највисоката станица на жичарницата Предигтстухл. Исто така е можно да се оди од карпите на Штајнерн Агнес и до камбаните на Ротофен.