Караман (покраина)

Караман (турски: Karaman) е провинција во југозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Караман . Покраината има 243 210 жители (2006) и плоштина од 9 163 кв.км. Разделен е на 7 општини.

Karaman
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Karaman во Турција
Местоположба на покраината Karaman во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total9.163 км2 (3.538 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total232.633
 • Густина25,000/км2 (66,000/ми2)
Повик. бр.0338
Рег. таб.70

НаводиУреди

Координати: 37°01′23″N 33°05′39″E / 37.02306° N; 33.09417° E / 37.02306; 33.09417