Кандава (општина)

Кандава (латвиски: Kandavas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 1999 година.

Општина Кандава
Kandavas novads
Општина
Kandavas novada karte.png
Земја Латвија
Создадена1999
СедиштеКандава
Управа
 • ГрадоначалникРоландс Баренис
Површина
 • Вкупна650,9[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно10,057[2]
Мреж. местоwww.kandava.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди