Искра Ветерова

македонска глумица

Искра Ветерова (родена на 9 април 1973) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Искра Ветерова
Роден 9 април 1973
Националност Македонка
Познат по улогата во:
Збогум на 20 век
Вампирџија
До балчак
Занимање глумица

ЖивотописУреди

Искра Ветерова дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Вработена е во Македонски народен театар.

Филмски улогиУреди

 • Збогум на 20 век(1998)
 • Како лош сон(2003)
 • До балчак(2014)

Театарски улогиУреди

 • Вечната куќа
 • Една вечер со жените на Молиер
 • Злосторство и казна
 • Животот е сон
 • Свето срце
 • Фигаро се разведува
 • Мара/САД
 • Делириум за двајца
 • Ревизор
 • Слепци
 • Безимениот
 • Хамлет во транзиција
 • Црна дупка
 • Опасни врски

Надворешни врскиУреди