In Vinica Veritas

(Пренасочено од Ин Виница веритас)

In Vinica Veritas е фестивал за хумор и сатира кој традиционално се одржува секоја година во Виница во Домот на културата[1]. Фестивалот е единствен од ваков вид во Македонија. За првпат фестивалот бил одржан на 26 септември 1993 година, за на крајот во '90-тите да згасне. Возобновен е во 2009 година, кога станува и меѓународен. Се одржува секогаш на крајот на Октомври[2]. Еден од првите добитници на награда на фестивалот во 1993 е Бошко Перински. Фестивалот трае 5 дена и на него се доделуваат неколку награди[1]:

  • Карикатура
  • Афоризам
  • Епиграм

На вестивалот се изложуваат карикатури и се одржуваат театарски претстави. Организатор на фестивалот е Домот на културата од Виница, а е финансиски поддржан и од Министерството за култура и од локалната самоуправа[3].

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 "Конкурс за карикатура и за афоризам". Време. Посетено на 2010-10-26. |first= missing |last= (help)CS1 maint: numeric names: authors list (link)
  2. Кожинкова, Виолета (26.10.2010 12:01). "Вечерва започнува фестивалот „Ин Виница Веритас"". А1. Посетено на 2010-10-26. Check date values in: |date= (help)
  3. Љ.Ш. (26 октомври 2010). "Вечерва почнува „Ин Виница веритас"". Дневник. Посетено на 2010-10-26.