Илуксте (општина)

Илуксте (латвиски: Ilūkstes novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2003 година.

Општина Илуксте
Ilūkstes novads
Општина
Знаме на Општина Илуксте Ilūkstes novads
Знаме
Грб на Општина Илуксте Ilūkstes novads
Грб
MapaIlūkstes.PNG
Земја Латвија
Создадена2003
СедиштеИлуксте
Управа
 • ГрадоначалникСтефанс Разна
Површина
 • Вкупна647.9[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно9,231[2]
Мреж. местоwww.ilukste.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди