Илински манастир

манастир во Македонија

Илински манастир (понекогаш нарекуван и Големоилински или Малоилински манастир) — возобновен манастир во областа Железник, во југозападниот дел од Македонија.[1] Манастирот се наоѓа на падините на Илинска Планина, на самата атарска граница на селата Мало Илино, Големо Илино и Брежани.

Илински манастир
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеИлински манастир
Други имињаМанастир „Св. Илија“
Манастир на:МПЦ - ОА
Основан1990
Посветен наСвети Илија
ЕпархијаПреспанско-пелагониска
ЦрквиЦрква „Св. Илија“
Личности
Место
Местона сртот на Илинска Планина, Општина Демир Хисар Македонија Македонија
Координати41°17′33″N 20°58′49″E / 41.29250° СГШ; 20.98028° ИГД / 41.29250; 20.98028Координати: 41°17′33″N 20°58′49″E / 41.29250° СГШ; 20.98028° ИГД / 41.29250; 20.98028
Видливи остатоци1 црква
Отворен за јавностда
Други информации(Сопотничка парохија)

Историја уреди

Манастирот е возобновен во поново време, при што темелите биле поставени во 1990 година.

Градби уреди

Во склоп на манастирот спаѓаат манастирската црква, конаци и трпезарија наменета за чествување на празници.

Црква „Свети Илија“ уреди

Црквата е подигната на темелите на постар храм во 1990 година, како што пишува и на натписот над влезната врата на црквата.

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди