Црква „Св. Илија“ - Големо Илино

црква во селото Големо Илино
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Манастирската црква на Илинскиот манастир 2.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба

Координати 41°17′33″N 20°58′49″E / 41.29250° СГШ; 20.98028° ИГД / 41.29250; 20.98028Координати: 41°17′33″N 20°58′49″E / 41.29250° СГШ; 20.98028° ИГД / 41.29250; 20.98028
Место Големо Илино
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 1990
Архитектонски опис

Свети Илија — главна и единствена манастирска црква на Илинскиот манастир, сместена на самата атарска граница на Мало и Големо Илино, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа на самиот срт на Илинска Планина, над селото Големо Илино, Демирхисарско.

МестоположбаУреди

Црквата се наоѓа на 1.524 метри на зарамнетиот дел на планинскиот превој и самата граница помеѓу општините Демир Хисар и Дебрца.

До манастирот водат земјени патишта во насока на селата Брежани и Мало Илино.

ИсторијаУреди

Манастирската црква е изградена во 1990 година со средства на црковниот одбор и жителите од селото Големо Илино како и на дел од соседното охридско село Брежани.

Секоја година на Илинден се одржува голем црковно-народен собор и прослава со многубројни посетители од Големо Илино, Мало Илино, Брежани повеќето села во Демирхисарско, Охридско, Кичевско како и од градовите Демир Хисар, Охрид, Битола и иселеници од Скопје и странство, заради што во дворот на манастирот има 2 конаци.

ПатекиУреди

Од манастирот води добр ообележана планинарска патека кон врвот Лиска.

ГалеријаУреди

Внатрешноста на црквата
Надворешноста на црквата

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врскиУреди