Иланџа

река во Македонија

Иланџа — река во Источна Македонија која е притока на Смиланска Река.

Иланџа
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворПлачковица
УстиеСмиланска Река

ТечениеУреди

Реката извира на планината Плачковица, источно од селото Подареш и Радовиш. Се влива во Смиланска Река, а таа во реката Плавија.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014) (на македонски). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 33. ISBN 978-9989-2117-6-8.