Извор (Пирот)

село во Општина Пирот, Србија

Извор (српски: Извор) — село во град Пирот во Пиротскиот округ, југоисточна Србија. Според пописот од 2002 г., селото има 781 жители, додека пак во 1990 г. населението броело 905 жители.

Извор
село
Извор is located in Србија
Извор
Извор
Координати: 43°08′51″N 22°37′58″E / 43.14750° СГШ; 22.63278° ИГД / 43.14750; 22.63278
Земја Србија
ОкругПиротски
ОпштинаПирот
Население (2002)
 • Вкупно781
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Демографија Уреди

Во Извор живеат 657 полонолетни лица, со просечна старост од 43,3 години (41,9 код за жени и 44,8 за мажи). Селото опфаќа 252 домаќинства, со просечно 3,10 луѓе по домаќинство.

Населението во селото е мошне нехомогено.

Демографија
Година Население
1948. 1217 [1]
1953. 1163
1961. 1069
1971. 1103
1981. 1007
1991. 905 905
2002. 782 781

Наводи Уреди

  1. Књига 9, Становништво, упоредни преглед броја становника 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2002, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, мај 2004, ISBN 86-84433-14-9

Координати: 43°08′51″N 22°37′58″E / 43.14750° СГШ; 22.63278° ИГД / 43.14750; 22.63278