Иецава (општина)

Иецава (латвиски: Iecavas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2003 година.

Општина Иецава
Iecavas novads
Општина
Iecavas novads karte.png
Земја Латвија
Создадена2003
СедиштеИецава
Управа
 • ГрадоначалникЈанис Пелсис
Површина
 • Вкупна311,6[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно9,845[2]
Мреж. местоwww.iecava.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди