Игралишта (село)

село во Горноџумајско, Пиринска Македонија (денес во Општина Струмјани, Благоевградска област, Бугарија)

Игралишта (од 1956 г. офиц. Игралиште[1], бугарски: Игралище) — село во Општина Струмјани.

Игралишта
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Николай Мичев, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878-1987“, София, 1989.

Надворешни врскиУреди