Игор Сергеев

Игор Димитриевич Сергеев (руски: Игорь Дмитриевич Сергеев) (роден во Веркиње, Украинска ССР 20 април 1938 - починал Москва 10 ноември 2006) — поранешен министер за одбрана на Русија од 22 мај 1997 до 28 март 2001. Тој бил прв, а од 2011 и единствен Маршал на Руската Федерација.

Игор Димитриевич Сергеев
ID-Sergeyev-01.jpg
Роден20 април 1938
СССР Веркиње, Украинска ССР, СССР
Починал10 ноември 2006
Русија Москва, Русија
ДржаваРусија Russia
РодКопнени сили
Стратегиски ракетни сили
ЧинМаршал на Руската Федерација


Политички функции
Претходник
Игор Родионов
Министер за одбрана на Русија
1997-2001
Наследник
Сергеј Иванов