Ивање Село (словенечки: Ivanje selo) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Ивање Село
Ivanje selo
Поглед на Ивање Село
Ивање Село is located in Slovenia
Ивање Село
Ивање Село
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′8.3″N 14°17′56.7″E / 45.835639° СГШ; 14.299083° ИГД / 45.835639; 14.299083
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна11,6 км2 (4,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000536899999536,9 м
Население (2020)
 • Вкупно225
 • Густина19/км2 (50/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1381