Иван Нанчески (Смедерево, 17 април 1989 - Смедерево, 27 мај 2016) — српско-македонски кошаркар од македонска народност, член на македонската младинска репрезентација до 20 години. Починал во сообраќајна несреќа на 27 мај 2016 година во близина на Смедерево, Србија, каде што е роден и живеел последните години.[2] Играл за Свислион Таково.[3] Нанчевски извесен период играл за битолски Пелистер и бил меѓу носителите на играта на жолто-црвената селекција на Европското првенство (ЕП), дивизија Б, кое во 2009 година се одигра во Скопје. Тогаш, тој просечно минувал 26 минути на паркетот со просек од 6,6 бода, 2,4 скока и 1,9 асистенции на седум натпревари под раководство на тогашниот селектор на младинците, Емил Рајковиќ.

Иван Нанчески
Позицијакрило[1]
Висина195 м
Тежинакг
КлубКК Свислион Таково
Роден17 април 1989
Смедерево, СР Србија, СФРЈ
Починал27 мај 2016(2016-05-27) (возр. 27)
Смедерево, Србија
НационалностСрбин/Македонец
Клубови
КК Пелистер, Торлак, Свислајон Ваљево
Репрезентација
Инфо од: 31.05.2016.

Наводи уреди

  1. Иван Нанчески | 15
  2. Кошркарски репрезентативец на Македонија загина во сообраќајка во Србија. Архивирано од изворникот на 2016-06-02. Посетено на 2016-05-31.
  3. Петар Апцев и Иван Нанчевски во Свислион Таково