Иван Иванович Падалка

Иван Иванович Падалка ( украински: Іван Іванович Падалка ; 15 11 1894, село Жерноклеви, областа Золотоношски, провинција Полтава, Руска империја (сега Черкаски регион, Украина) - 13 јули 1937 година, Киев, Украинска ССР, СССР [1] ) е советски украински уметник и графичар.

БиографијаУреди

Роден во селско семејство.

Завршил парохиско и двегодишно министерско училиште. Во 1910 година, тој учел во уметничкото и индустриското училиште Гогољ во Миргород на стипендија што му ја обезбедил еден локален благородник. Во 1912 година, тој бил избркан од таму поради „атеизам“, организирајќи студентски протести против училишната администрација и дистрибуирајќи летоци на украински. Откако бил протеран, тој отишол да работи во работилница во етнографскиот музеј во Полтава, каде што работел шест месеци, правејќи копии на традиционалните украински теписи. Во 1913 година влегол во Киевското уметничко училиште, каде што студирал со И. Селезњев, во исто време почнал да се занимава со графика и дизајн на книги за деца. По дипломирањето на оваа образовна институција во 1917 година, тој влегол во Украинската државна академија за уметности, каде што студирал со Михаило Бојчук и Васил Кричевски, а од 1919 година бил меѓу учесниците во создавањето ѕидни панели за касарната Луцк на Црвената армија во Киев.

По дипломирањето на академијата во 1920 година, до 1921 година предавал сликарство на Уметничкиот и керамички колеџ во Миргород и раководел работилница за создавање детски играчки. Во 1921 година се преселил во колеџот за уметност и керамика Межихирија, сместен во близина на Киев, каде што работел до 1925 година. Во 1925 година се приклучил на Здружението за револуционерна уметност на Украинската ССР и во исто време станал учител во Харковскиот уметнички институт; во 1934 година се преселил да предава во Киевскиот уметнички институт. Од 1927 година започнал да учествува на различни меѓународни ликовни изложби во Европа.

Уапсен е на 30 септември 1936 година под обвинение за „пропаганда на националистички формализам“ и стрелан во 1937 година (според некои извори бил осуден на смрт точно една година по апсењето[2] и стрелан во 1938 година). Постхумно е рехабилитиран на 1 февруари 1958 година.

ТворештвоУреди

Креативното наследство на Падалка е претставено со голем број постери на револуционерни теми - тој учествувал во дизајнирањето на пароброд за агитација, агитациони возови, украси за револуционерни празници - како и голем број илустрации и корици за книги, главно за деца. Сликарството е претставено со пејзажи, мртви природи, портрети, слики на револуционерни теми, секојдневни сцени, апстракција. Најпознатите слики: „Напад на црвената коњаница“, „Фотограф на село“, „Млекари“, „Собира патлиџани“, „Собираме јаболка“, „Натпревари на рудари“, „Двајца“, „Украински“, „Сè уште живот“, „Портрет на Валеријан Полчук“, „Портрет на неговата сопруга Марија Паско“, „Автопортрет“.

БелешкиУреди

  1. „Падалка Иван Иванович“. Архивирано од изворникот на 2014-07-14. Посетено на 2014-07-05. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  2. Падалка Иван Иванович

Надворешни врскиУреди