Знаме на Пакистан

Знамето на Пакистан (урду: پاکستان کا پرچم) е националното знаме на државата кое е дизајнирано од страна на Сјед Амир-удин Кедваи. Ова знаме се заснова на знамето на Муслиманската лига, кое пак потекнува од знамето на Могулското Царство од Индија. Пакистанското знаме е усвоено на уставното собрание.[1] на 11 август 1947 неколку денови пред независността.[2][3][4]


Знаме на Пакистан
}}
Назив Sabz Hilali Parcham и Parcham-e-Sitāra-o-Hilāl
Употреба државно и воено знаме државно и воено знаме
Сразмер 2:3
Усвоено 11 август 1947
Опис Бели полумесечина и ѕвезда на темнозелена боја со бела вертикална лента.

Знамето е составено од две ленти, бела и зелена и во зеленото поле има бела полумесечина и бела ѕвезда. Зелената боја ги претставува муслиманите во земјата. Белата боја ги претставува религиозните малцински групи[5] Месечината и ѕвездата претставуваат прогрес.[5]

Наводи

уреди
  1. „Pakistan Flag specification: Resolution Passed by Constituent Assembly“. Pakistan.org. Архивирано од изворникот на 2007-11-12. Посетено на 2007-12-11.
  2. „Parliamentary History“. National Assembly of Pakistan. Архивирано од изворникот на 2007-10-24. Посетено на 2007-12-11.
  3. „Parliamentary History of Pakistan“ (PDF). Parliamentary Division, Government of Pakistan. Посетено на 2007-12-11.
  4. „Legislative Assembly of Sindh under the Pakistan (Provincial Constitution) Order, 1947“. Provincial Assembly of Sindh. Архивирано од изворникот на 2007-12-15. Посетено на 2007-12-11.
  5. 5,0 5,1 „Pakistan flag“. Ministry of Information and Broadcasting, Government of Pakistan. Архивирано од изворникот на 2009-03-05. Посетено на 2007-12-11.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди