Знаме на Општина Конче

Знамето на Општина Конче е официјалното знаме на оваа општина кое било усвоено по новата територијална поделба на Македонија.


Знаме на Општина Конче
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер 1:2
Опис Црвено знаме со општинскиот грб во средина.[1]

ОписУреди

Знамето е составено од црвена основа со општинскиот грб во средина. Грбот е составен од штит на кој има приказ на локален народен мотив, афион, тутун, Крива Лакавица, Конечка Планина и црквата „Св. Стефан“ со написот XIV (14 век).[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Знаме на Конче“. Посетено на 2011-08-05.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди