Знаме на Индонезија

Знамето на Индонезија, кое е познато и како Sang Saka Merah Putih ("Црвено-бело") на индонезиски,[1] е националното знаме на Индонезија кое се заснова на знаме од 13 век од империјата Маџапахит.


Знаме на Индонезија
}}
Назив Sang Saka Merah Putih
Употреба државно и пловно знаме национално знаме и поморско знаме
Сразмер 2:3
Усвоено 17 август 1945
Опис две еднакви хоризонтални полиња, црвено и бело

Знамето е составено од две исто хоризонтални ленто со црвена горна и бела долна во сооднос од 2:3. Ова знаме е слично со знамињата на Полска, Монако и Сингапур. Белата боја означува чистота, додека црвената храброст.

Наводи уреди

  1. „National Flag, Coat of Arms, Anthem“. Embassy of Indonesia, Oslo, Norway. 1-05-2007. Архивирано од изворникот на 2007-10-19. Посетено на 2009-06-22. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Поврзано уреди