Златен даб (темно)

Златен даб (темно) или златен даб дарктемно пиво од Прилепска пиварница. Создадено според германска традиционална рецептура на најголемите пивски мајстори за темно пиво, Темниот златен даб се карактеризира со специфичка арома, текстура, неодолив балансиран вкус на карамела, мирис на кафе и деликатен чоколаден финиш.[1]

ТипПиво
ПроизводителПрилепска пиварница
Земја на потекло
Македонија Македонија
СтилТемно пиво

Темниот златен даб е производ на стратешко партнерство на Прилепска пиварница со Кухел бауер, една од најстарите и најреномирани германски пиварници, со своја традиција која потекнува од XIV век.

НаводиУреди

  1. „Ново темно пиво - златен даб дарк“. МКД.мк. Посетено на 2021-03-10.