Златен даб

македонско пиво

Златен даб — македонско пиво произведено од Прилепска пиварница во 2000 година. Од самото појавување на златен даб, во пиварницата е инсталирана опрема за целосно и автоматско водење на процесот на ферментација на пиво, целосн стерилно производство на пивски квасец и автоматско миење на целата опрема и инсталација.[1]

Златен даб (шишиња) 1.jpg
Точено пиво златен даб на „Пивофест“ 2018 година
ТипПиво
ПроизводителПрилепска пиварница
Земја на потекло
Македонија Македонија
Алкохол по волумен4,5%
СтилСветло пиво
Матична страницаhttp://www.zlatendab.com/

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Tanevski, Todor. „Златен даб - Прилепска пиварница АД“. zlatendab.com.mk (англиски). Посетено на 2018-05-17.