Зелше (словенечки: Zelše) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Зелше
Zelše
Поглед на Зелше
Зелше is located in Slovenia
Зелше
Зелше
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′37.9″N 14°19′39.5″E / 45.793861° СГШ; 14.327639° ИГД / 45.793861; 14.327639
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна4,19 км2 (1,62 ми2)
Надм. вис.&10000000000000558899999558,9 м
Население (2020)
 • Вкупно97
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380