Зајст (холандски изговор: [ˈzɛist]) — град и општина во Холандија, во покраината Утрехт, неколику километари источно од градот Утрехт.

Зајст
Општина
Градско собрание на Зајст
Градско собрание на Зајст
Знаме на Зајст
Знаме
Грб на Зајст
Грб
Highlighted position of Zeist in a municipal map of Utrecht
Локација Утрехт
Координати: 52°5′N 5°14′E / 52.083° N; 5.233° E / 52.083; 5.233Координати: 52°5′N 5°14′E / 52.083° N; 5.233° E / 52.083; 5.233
ЗемјаХоландија
ПокраинаУтрехт
Управа[1]
 • ОрганОпштински советl
 • ГрадоначалникКос Јансен (CDA)
Површина[2]
 • Вкупна48,65 км2 (1,878 ми2)
 • Земјишна48,51 км2 (1,873 ми2)
 • Вода0,14 км2 (5 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000040000004 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно63.148
 • Густина1.302/км2 (3,370/ми2)
ДемонимZeistenaar
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.3700–3712, 3734–3735
Повик. бр.030
Мреж. местоzeist.nl

Населени местаУреди

 
Холандска топграфска мапа од општина Зајст Сеп. 2014

Градот Зајст првпат се споменува во повелбата во 838. година. Оригиналната населба е сместена во моментов во Дорпстрат. Во доцниот 12 век, црквата е изградена тука. Неговата кула сега е дел од Реформирана Црква, остатокот од која е изградена во 19 век. До средниот век, една гранка на реката Рајна течеше во близина на центарот на градот. Три куќи се изградени во близина на селото: на Куќата на Зајст, Карсберхен и Бикенбурх.

 
Слот Зајст

Од 1677-1686, Слот Зајст е изградена на или во близина на урнатините на Кастел Зајст  ;, оригиналниот замок (Donjon) на Родгар ван Зајст. Постои многу малку документација на семејството кое живеело таму, но неколку имиња се наоѓаат: во 12 век Godefridus де Seist и во доцните 13 век уште Godefridus, витез, со неговиот син Јоханес и неговата ќерка Петрониа. (Бронен фор де Гесхелден ван Зајст, , Ед. Ван Хинсберхен). Последниот член на семејството Ван Зајст била жена, Елизабет (?), која се венча со член на семејството на Боре ван Амеронген.

Во последниот квартал на 17 век, грофот Вилем Адријан ван Насау, нелегитимниот потомок на принцот Морис од Орање, се стекнал со имот и вграден слот Зајст во стилот на холандскиот класицизам. Фреска од Даниел Марот која во голема мера е е непроменета и ден денес. 

Членовите на Evangelische Broedergemeente (Евангелско братство), Холандското име за Моравјаните, се населиле во Зајст во 1746. Најстарите холандски архиви на Моравјаните се чуваат во Архивски центар Утрехт во Утрехт. 

Во 19 век, Зајст стана омилен престој за богатите, главно од Утрехт. 

Камп Нов Амстердам, (vliegbasis Soesterberg) воздухопловната воена база е во близина на овој град, Во Зајст се наоѓа седиштето на една од наголемите холандски осигурителни компании Ахмеа.

СообраќајУреди

НаводиУреди

  1. „Mayor“ (холандски). Gemeente Zeist. Посетено на 11 April 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 11 April 2014. Отсутно или празно |title= (help)
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.

Надворешни врскиУреди

Предлошка:Dutch municipality Zeist Предлошка:Utrecht Province