Зајелшје (словенечки: Zajelšje) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Зајелшје
Zajelšje
Зајелшје is located in Slovenia
Зајелшје
Зајелшје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°33′48.8″N 14°9′30″E / 45.563556° СГШ; 14.15833° ИГД / 45.563556; 14.15833
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна2,23 км2 (0,86 ми2)
Надм. вис.&10000000000000541200000541,2 м
Население (2020)
 • Вкупно53
 • Густина24/км2 (62/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250