Занстад

општина во Холандија

Занстад [ˈzaːnstɑt]  ( слушни) — општина во Холандија, во покраината Северна Холандија, која се наоѓа северозапано од Амстердам. Нејзиниот главен град е Зандам. Тој е дел од конурбацијата и метрополисот од Рандстад. Општината имаше население 154.442 жители во 2017

Занстад
Општина
Ветерницата Het Pink
Ветерницата Het Pink
Знаме на ЗанстадГрб на Занстад
Highlighted position of Zaanstad in a municipal map of North Holland
Локација во Северна Холандија
ЗемјаХоландија
ПокраинаСеверна Холандија
Основана1 јануари 1974
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникХеке Фабер (ПвДА)
Површина[2]
 • Вкупна83,24 км2 (3,214 ми2)
 • Земјишна73,88 км2 (2,853 ми2)
 • Вода9,36 км2 (361 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000010000001 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно154.442
 • Густина2.090/км2 (5,400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.Parts of 1500 range
Повик. бр.075
Мреж. местоzaanstad.nl
Топграфска мапа на Занстад, Септември 2014 година

Населени местаУреди

Општина Занстад се состои од следниве градови, села и / или окрузи: Асенделфт, Кох ан де Зан, Кромени, Вестзан, Вормервер, Зандам, Зандајк. Сепак, да се биде опкружен со природата и поради неговата релативно подолга форма која ги следи реката Зан, руралната атмосферата е секогаш во близина.

Железнички стании во Занстад областаУреди

Локална владаУреди

Општинскиот совет на Занстад се состои од 39 места, кои се поделени на следниот начин:[5]

Пвда (8 места), ВВД (7), ЗОХ (4), СП (3), Зелените (3), Д66 (3), ЦДА (2), ТРОТС (2), РОСА (2), Христијанска Унија (1), Демократски Занстад (1), ПОВ (1), ПВДЈИЈ (1), Диселс (1).

Змачајни туристички атракцииУреди

Меѓународни односиУреди

Побратимени — сестрински градовиУреди

Занстад побратимен со:

НаводиУреди

  1. „Mayor G.H. Faber (PvdA)“ (холандски). Gemeente Zaanstad. Посетено на 6 March 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 6 March 2014. Отсутно или празно |title= (help)
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. „www.zaanstad.nl/bpo/raad/raadsleden/“. Архивирано од изворникот на November 21, 2012.

Надворешни врскиУреди

Предлошка:Покраини во Северна Холандија