Замин-Уд (монголски: Замын-Үүд, патна порта) е област и град во покраината Дорногови во југоисточна Монголија.

Замин-Уд железничка станица.

Градот се наоѓа на единствената железничка врска и на најзначајниот пат помеѓу Монголија и НР Кина. Граничната контрола забележала над 950.000 поминувања на границата во 2004 година.[1] Во април 2007, започнала изградбата на 432 км долгиот пат од Чоир до Замин-Уд. Патот бил планиран да се заврши во октомври 2007.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. www.medeelel.mn
  2. Зууны Мэдээ April 30 2007 Open World-Asia


Координати: 43°43′01″N 111°54′20″E / 43.71694° N; 111.90556° E / 43.71694; 111.90556