Жозеф Пуларт

архитект

Жозеф Пуларт (хол. Joseph Poelaert; 21 март 18173 ноември 1879) — белгиски архитект. Неговите најистакнати дела се Судската палата во Брисел, Столбот на конгресот, црквата „Св. Катерина“ во Брисел, Богородичната црква во Лакен.

Жозеф Пуларт
Joseph Poelaert
Joseph POELAERT architecte.jpg
Роден(а)21 март 1817
Брисел, Белгија
Починал(а)3 ноември 1879
Брисел, Белгија
НационалностБелгиец
ЗданијаБриселска судска палата

Пулард ја предводел и реставрацијата на Кралскиот театар на ковницата во Брисел по пожарот во 1855 г. Негово дело е и величенствената сала на овој театар, која се користи и денес.

ЗанимливостиУреди

Жителите на Маролен, соседство веднаш до судската палата го нарекувале Пуларт „расипаниот архитект“ (Skieven Architect) бидејќи неретко со полиција ги истерувал луѓето од нивните куќи за да направи место за судската палата.

Надворешни врскиУреди

ДелаУреди