Живанши (модна куќа)

Живанши (француски: Givenchy)  е француска луксузна мода и парфем куќа. Таа е домаќин на брендот на висока модна облека како и парфеми и облека.Куќата на Живанша е основана 1952 година од дизајнерот Хуберт де Живанши.Нејзиниот сегашен уметнички директор е Клер Вајт Келер, која првата жена што ја држи таа позиција[1]

ИсторијаУреди

Формирањето и првите годиниУреди

 
The House of Givenchy

Во 1952 година Хуберт де Живанши ја основал својата луксузна куќа и ја лансирал новата колекција на лебни здолништа и подуени блузи направени од суров памук.[2]

Живанчи постигна критичко признание во списанието ,,Вог,пофалувајќи ја неговата прва прекрасна колекција.Колекцијата ја вклучувала  Бетината Блуза бела кошула именувана во чест на Бетина Грациани, која потоа била насликана во едно дело на Рене Груу.

The New York Times магазин објави напис под наслов,,Ѕвездата е родена" и ,,Албум и Фигаро".Исто така напишал карактеристика во која се наведува дека "Во една ноќ, Хуберт де Живанши станал еден од најпознатите деца на модата со неговата прва колекција".

Модели како што се Suzy Паркер и Dorian Ли станале музи на куќата.

Во смисла на иновативноста, тој се користи', суров памук слична на моделот хартија, за да ја создаде својата шик и удобни колекции.[3]

Во 1954 година, Хуберт де Живанши го претстави првиот кошуларски фустан.Тој бил првиот висок моден дизајнер кој креирал луксузна линија за облека наречена "Живанши Университи", која била произведена во Париз со машини увезени од САД. Пред да успее да потпише за оваа нова колекција, Хуберт де Живанши ги купил сите акции од неговата модна куќа назад од Луј Фонтејн.

1950-те: Баленсиага и ЖиваншиУреди

 
Givenchy краток фустан и капа се носи со Одри Hepburn во 1961 година филмот" Breakfast at Tiffany ' s

Во 1956 година, и Cristóbal Balenciaga и Хуберт де Givenchy претстави својата колекција во Њујорк за време на една добротворна гала во помош на Американската болница во Париз.[4]

Во 1956 година, Кристобал Баленцијага и Хуберт де Живанчи ја презентирале својата колекција во Њујорк за време на добротворната гала за помош на американската болница во Париз.

Истата година, Живанши и Баленцијага најавиле дека нивните колекции ќе бидат прикажани на печатот еден месец по нивната презентација до купувачите, со цел избегне каква било диктат.

1969 1970-тите: проширувањеУреди

Во 1969 година, Хуберт де Живанши ја започнал својата модна линија за мажи «Господин Живанши». Бутикот бил отворен во ноември.

По совет на Кристобал Баленсага, Живанши ги развил своите лиценци во 1970-тите, со цел да ги заштити колекциите Haute Couture(Висока Мода). Во 1971 година, тој дизајнирал збирка на извезени палта во чест на Жорж Браке и Џоан Миро. Во текот на овој период, Куќата на Живанши ги диверсифицира своите активности за создавање на чевли, накит, врски, садови, тапацир и кимоноси. Хуберт де Живанши бил избран да го дизајнира ентериерот на хотелите Хилтон низ целиот свет, па дури и автомобил.

Во текот на овој период, Куќата на Givenchy насочуваат своите активности да се создаде чевли, накит, врски, садови, текстил и kimonos. Хуберт де Givenchy беше избран за дизајн на ентериер на Хилтон хотели во целиот свет, па дури и во автомобил ( Континентална Марк V).[5]

1979-1985: LVMH ераУреди

 
Зимата 1990-тите вечер фустан од Givenchy

Подоцна, Хуберт де Живанчи бил избран за личност во 1979 година и најубавиот човек од годината од страна на  The Best Magazine.[6]

.[7]

Во 1985 година, францускиот министер за култура, Жак Ланг, му го подарил Оскар посветен на уметноста на елеганција за време на прославата во Опера во Париз.

Поаѓање на Хуберт де GivenchyУреди

 
1988 вечер фустан од Givenchy

Во 1988 година, Живанши се приклучил на модната куќа Луи Витон. Во 1991 година во Палатата Галиера буле прославени четириесет години од формирањето на модната куќа. Хуберт де Живанши ја напуштил компанијата во 1995 година. Него го наследиле некои британски млади креатори како Џон Галијано, Александар Меквин и Џулиен Мекдоналд. Од декември 2003 до 2006 година, британскиот носач Озвалд Боатенг е именуван за уметнички директор на машка поделба на Живанши..[8]

1995-2005 Женска модаУреди

 1995-2005, женска облека Џон Галијано го наследил Живанши по неговото пензионирање, но бил промовиран во Кристијан Диор помалку од две години подоцна, поттикнувајќи го вработувањето на Александар Меквин. Во 2001 година, дизајнерот Џулиен Мекдоналд бил назначен за уметнички директор за женски линии, кои се состојат од високата мода.

2005-2017, Рикардо ТискиУреди

Со менување на куќните кодови, Рикардо Тиси додавал некои темен и сензуален романтизам допир. Со проширувањето на хроматската палета на куќата, блескавите бои, како што е светло сината и црвената крв боја , металот, дивиот свет и цветните отпечатоци, тој дизајнира неприкосновена, структурирана и графичка силуета.

Филип Фортунато, поранешен главен оператор на Витон - Кина исто така актуелен главен оператор во Живанши. Живанши дизајнот ги носеле голем број познати личности на приредби за црвениот тепих, вклучувајќи ги и Руни Мара на наградите за Оскар во 2012 година. Исто така е одговорна за работата со Мадона, дизајнирајќи ги нејзините костими за нејзината "Sticky & Sweet" турнеја, како и за Show of Halftime Show 2012. Во 2016 година, Tisci започна со спортска соработка со Nike наречен NikeLab x RT.[9]

.[10]

[11]

Иконите и киноУреди

Одри ХепбурнУреди

Најпознатиот амбасадор на брендот беше Одри Хепберн во филмовите како Сабрина (за што Едит Хед ја освои наградата Оскар), Како да украде милион и појадок во Тифани.

Познати личностиУреди

Givenchy привлече многу познати личности, вклучувајќи ги  на Лорен Бакал, Бебе Палеј, Мајкл Норман, Грета Гарно, Елизабет ТејлорЖаклин Кенеди, Бијонсе Ноулс,[12] Принцеза Грејс од Монако[13] и дури и Валис Симпсон за кој посебно дизајнирал, Џулија Робертс, Руни Mara.. Денеска Живанши ги стилизира најпознатите холивудски ѕвезди како Кејт Банкет,Ема Стоун,Џулиан Мор,Џулијан Роберт итн.

НаводиУреди

 1. See the first campaign under Givenchy’s new artistic director 11 JULY 2017
 2. Givenchy Elle.fr
 3. All about Givenchy Essortment.com
 4. Givenchy Voguepedia
 5. The Vogue list: Givenchy Vogue.fr
 6. Hubert de Givenchy, entre vies et légendes Jean-Noël Liaut, Grasset
 7. Thirty years of Givenchy will be displayed Palm Beach Daily News, 8 mai 1982
 8. Givenchy : histoire Pure Trends
 9. „Oral History: Philippe Fortunato of Givenchy - Worth“. 5 August 2016.
 10. „BBC News – Oscars 2012: Stars arrive“. BBC. 27 February 2012. Посетено на 26 April 2012.
 11. „Meghan Markle Is Wearing a Givenchy Dress at the Royal Wedding and It's Absolutely Stunning“. Harper's BAZAAR (англиски). 2018-05-19. Посетено на 2018-05-19.
 12. Givenchy: biography Style Sequel
 13. Givenchy Elle