Кристијан Диор (француски изговор: [kʁistjɑ̃ djɔːʁ]; 21 јануари 1905 година – 24 октомври 1957) бил француски моден творец, најдобро познат како основач на една од врвните светски модни куќи, исто така, Кристиан Диор  сега е во сопственост на Groupe Arnault. Неговите модни куќи се сега во целиот свет.

Почетокот на животот уреди

 
Модната куќа на Кристиан Диор и Музеј во Гранвиј, Франција

Кристијан Диор е роден во Гранвиј, приморскиот град на брегот на Нормандија, Франција. Тој е вториот од петте деца родени да Maurice Dior, богатиот производител (на семејството фирма беше Dior Frères), и неговата сопруга, поранешен Медлин Мартин. Тој имал четири деца: Рејмонд , Жаклин, Бернард, и Кетрин Диор.

Семејството Диор се надева дека  тој ќе стане дипломат, но Диор е  уметнички настроен и сака да биде вклучен во уметноста.[1] За Да заработат пари, тој ги продава своите модни скици надвор од неговата куќа по 10 центи на секој.Во 1928 година, Диор го напушта училиштето и добива пари од својот татко за финансирање на мала уметничка галерија, каде што тој и еден пријател ја продаваат уметноста од страна на Пабло Пикасо. Три години подоцна, по смртта на мајката и братот на Диор и финансиската катастрофа во бизнисот со ѓубрива на семејството, за време на Големата депресија, што резултира со татко му да ја изгуби контролата над Диор Фрер, галеријата мора да биде затворена.

Од 1937 година, Диор бил вработен од страна на моден творец Роберт Пигет, кој му дал можност да дизајнира три Пигетколекции.[2][3] Диор подоцна ќе каже дека " Роберт Пигет ме научи доблести на едноставност преку кои вистинска елеганција мора да дојде.'[4][5] Една од неговите оригинални дизајни за Пигет, денски фустани со кратки, полни здолниште е особено добро применето. Додека бил во Пигет, Диор работел заедно со Пјер Балман и бил наследен како дизајнер на куќа од Марк Бохан - кој во 1960 година ќе стане шеф на дизајнот за Кристијан Диор Париз. Диор го остави Пигет кога бил повикан на воена служба.

Во 1942 година, кога Диор ја напуштил војската, тој се приклучил на модната куќа на Луциен Лелонг, каде што тој и Балман биле главни дизајнери. За време на Втората светска војна, Диор, како вработен во Лелонг - кој работел за зачувување на француската модна индустрија за време на војната од економски и уметнички причини - дизајнира фустани за жените на нацистички офицери и француски соработници, како и другите модни куќи што останубаат во бизнисот за време на војната, вклучувајќи ги Жан Пату, Жан Ланвин и Нина Ричи. Неговата сестра, Кетрин (1917-2008), била член на францускиот отпор, бил заробена од Гестапо и испратена во концентрациониот логор Равенсбрук, каде што билазатворена до нејзиното ослободување во мај 1945 година. [6]

Модната куќа Диор уреди

 
Костимот "Бар", Корол, 1947 година, кој бил прикажан во Москва во 2011 година

Во 1946 година, Марсел Бусак, успешен претприемач познат како најбогат човек во Франција, го покани Диор да го дизајнира Филип и Гастон, модна куќа во Париз, која започна во 1925 година. Диор одбил, сакајќи да направи нов почеток под негово име, наместо да го оживее стар бренд. На 8 декември 1946 година, со поддршка на Бусак, Диор ја основал својата модна куќа. Вистинското име на линијата на неговата прва колекција, претставено на 12 февруари 1947 година, била Корол (буквално ботанички термин корола или кружни ливчиња на англиски јазик), но фразата Нов изглед била наменета за Кармел Сноу, уредник- главен уредник на Хаперската чаршија. Диор-дизајните биле повозбудливи од буксирачките, зачувани во ткаенина форми на неодамнешните стилови на Втората светска војна, под влијание на оброците на ткаенината. Тој билгосподар на создавање на облици и силуети; Диор е цитиран како вели: "Јас дизајнирав цветни жени". Неговиот изглед ги користел ткаенините наредени претежно со перкале, бодливи, bustier-стил лисици, колковите, косетите со оси и петтикоата, кои ги правеле своите фустани од половината, давајќи му на неговата модели многу убава форма. 

Првично, жените протестираа поради тоа што неговите дизајни ги прекриваат нозете, за кои биле неискористени поради претходните ограничувања на ткаенината. Исто така имало некои реакции на Диор дизајни поради количеството на ткаенини кои се користат во еден фустан или костум. За време на една фотографирана фотографија на пазарот во Париз, моделите биле нападнати од страна на женски продавачи поради оваа изнемоштеност, но опозицијата престанува откако завршува воениот недостиг. "New look" го револуционизира женскиот фустан и повторно го воспоставува Париз како центар на модниот свет по Втората светска војна.

Смрт уреди

Кристијан Диор починал додека бил на одмор во Монтекатини, Италија, на 24 октомври 1957 година. Некои извештаи велат дека тој починал од срцев удар по задушување со рибина коска.

Награди и признанија уреди

Dior бил номиниран за 1955 Академска Награда за Најдобар Костим Дизајн во црна и бела за на Терминал Станица во режија на Vittorio De Sica (1953).

Dior исто така бил номиниран во 1967 година за BAFTA за Најдобар Британски Костим (Боја) за Arabesque во режија на Стенли Донен (1966).[7]

Номиниран во 1986 година за неговиот придонес во 1985 година филм, Bras de fer, тој бил Најдобар Костим Дизајн (Meilleurs костими), за време на 11-ти Цезар Награди.[8]

Новелата на Пол Галико, г-ѓа Арис во Париз (1958 година, насловот Цвеќе за г-ѓа Харис) ја раскажува приказната за лондонски личност која се вљубува во модната гардероба на нејзиниот работодавач и решава да оди во Париз за да си купува сандаче за Диор.

Парфемот наречен Кристијан Диор се користи во романот на Харуки Мураками, The Wind-Up Bird Chronicle, како влијателен симбол поставен на критичните точки на церемонијата. 

Англискиот пејач и текстописец Морисеј ја издаде песната "Кристијан Диор" како Б-страна на неговиот сингл "Во иднината кога сè е добро". 

Во песната "Виножито високо" од филмот Евита, Ева Перон пее "Дојдов од народот, треба да ме обожаваат, па Кристијан Диор, од мојата глава до прстите" 

Во 2010 година, Западот го спомнува брендот Диор во три други песни: "Ѓавол во ново фустанче", "Посилни" и "Бери обврзници"

Наводи уреди

  1. Pochna, Marie-France (1996). Christian Dior : the man who made the world look new (1 English language. изд.). New York: Arcade Pub. стр. 207. ISBN 1559703407.
  2. Marly, Diana de (1990). Christian Dior. London: B.T. Batsford. стр. 12. ISBN 9780713464535. Dior designed three collections while at Piguet's, and the most famous dress he created then was the Cafe Anglais...
  3. Pochna, Marie-France (1996). Christian Dior : the man who made the world look new. Joanna Savill (trans.) (1 English language. изд.). New York: Arcade Pub. стр. 62, 72, 74, 80, 102. ISBN 9781559703406.
  4. Grainger, Nathalie (2010). Quintessentially perfume. London: Quintessentially Pub. Ltd. стр. 125. ISBN 9780955827068.
  5. Picken, Mary Brooks; Dora Loues Miller (1956). Dressmakers of France: The Who, How, and why of the French Couture. Harper. стр. 105.
  6. Sereny, Gitta (2002). The Healing Wound: Experiences and Reflections, Germany, 1938–2001. New York: W. W. Norton & Company. стр. 15–16. ISBN 0-393-04428-9.
  7. „1967 Film British Costume Design - Colour | BAFTA Awards“. Awards.bafta.org. Посетено на 2017-02-12.
  8. „Awards - Académie des Arts et Techniques du Cinéma“. Academie-cinema.org. Архивирано од изворникот на 2014-10-18. Посетено на 2017-02-12.