Жеровница (словенечки: Žerovnica) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Жеровница
Žerovnica
Поглед на Жеровница
Жеровница is located in Slovenia
Жеровница
Жеровница
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°45′28.7″N 14°25′36″E / 45.757972° СГШ; 14.42667° ИГД / 45.757972; 14.42667
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна5,21 км2 (2,01 ми2)
Надм. вис.&10000000000000561799999561,8 м
Население (2020)
 • Вкупно176
 • Густина34/км2 (87/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1384