ЖС „Овче Поле“

железничка станица кај Амзабегово, Светиниколско

Железничката станица „Овче Поле“железничка станица на железничката линија Велес-Кочани во селото Амзабегово, во средишниот дел на Македонија. На неа поминуваат регионалните домашни возови од Скопје кон Кочани. Станицата поседува три колосеци.

ЖС „Овче Поле“
ЖС „Овче Поле“ (17).JPG
Поглед на железничката станица
Општи информации
МестоАмзабегово
Општина Свети Николе
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииВелесКочани
Перони1
Колосеци3
Објект
Пристап за инвалидиno
АрхитектПетар Гачиќ
Историја
Отворена1924
Сообраќај
Патници (2010)3.000[1]

МестоположбаУреди

Железничката станица се наоѓа недалеку од селото Амзабегово, Светиниколско, на 10 километри јужно од градот Свети Николе.

ИсторијаУреди

Нејзината изградба започнала во 1923 година под водство на архитектот Петар Гачиќ, а пуштена е во употреба во 1924 година.

Станицата првично имала богати фасадни украси кои денес се отсутни поради несоодветната обнова по нејзиното уништување во Втората светска војна.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. Транспорт и други услуги, 2010 (PDF). Државен завод за статистика на Република Македонија. 2011. стр. 17. ISBN 9786082270463.

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°48′19.38″N 22°00′33.39″E / 41.8053833° СГШ; 22.0092750° ИГД / 41.8053833; 22.0092750