ЖС „Јегуновце Фабрика“

железничка станица во Македонија

Железничка станица Јегуновце Фабрика — железничка станица во селото Јегуновце, во склоп на металуршкиот комбинат ХЕК „Југохром“. Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата Скопје-Кичево.

ЖС „Јегуновце Фабрика“
Општи информации
МестоЈегуновце
Општина Јегуновце
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеКичево

Местоположба

уреди

Станицата се наоѓа на железничката пруга Скопје-Кичево, во близина на селото Јегуновце.

42°4′12″N 21°6′55″E / 42.07000° СГШ; 21.11528° ИГД / 42.07000; 21.11528