Ефетоборе "Ефе" Амброуз Емуобо (роден на 18 октомври 1988 година) — нигериски фудбалер, играч од одбраната на Ливингстон и нигериската репрезентација.

Ефе Амброуз
Лични податоци
Роден на 18 октомври 1988(1988-10-18)(35 г.)
Роден во Кадуна, Нигерија
Држава Нигерија Нигерија
Висина &100000000000001900000001,90 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливингстон Ливингстон
Број 25
Младинска кариера
Кадуна Јунајтед Кадуна Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2010 Кадуна Јунајтед Кадуна Јунајтед
2008-2009Бајелса Јунајтед Бајелса Јунајтед
2010-2012 Ашдод Ашдод 67 (3)
2012-2017 Селтик Селтик 113 (5)
2017-2019 Хиберниан Хиберниан 69 (3)
2019 Дарби Каунти Дарби Каунти 0 (0)
2020- Ливингстон Ливингстон 1 (0)
Репрезентација
2007 Нигерија Нигерија 20 4 (0)
2008 Нигерија Нигерија 23 2 (3)
2008-  Нигерија 51 (4)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 јануари 2012

Титули уреди

Клубови уреди

  Бајелса Јунајтед уреди

  Кадуна Јунајтед уреди

  Селтик уреди

2012-13, 2013-14, 2014-15, 2015-16
2012-2013
2014-2015

  Хиберниан уреди

Репрезентација уреди

  Нигерија уреди

Надворешни врски уреди