Еротски музеј Беате Узе

Еротскиот музеј „Беате Узе“ (герм. Beate Uhse Erotik-Museum) е еротски музеј во подрачјето Шарлотенбург во градот Берлин, Германија.

Beate Uhse Erotic Museum
Beate Uhse Erotik-Museum, Berlin, Germany-5April2011.jpg
Зградата на музејот
Карта
Основан1996
МестоJoachimstaler Straße 4,
10623 Берлин, Германија
Мреж. местоerotikmuseum.de

Отворен е во 1996 г. близу Берлинската зоолошка градина од страна на акрибатската пилотка и претприемач Беате Узе која во 1962 го отворила првиот секс-шоп во светот. Музејските поставки се состојат од азиски и европски дела од еротската уметност, вклучувајќи неколку литографии од Хајнрих Циле и рани порнографски филмови.

Се смета дека ова е најголемиот еротски музеј во светот.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

СликиУреди

Координати: 52°30′19.83″N 13°19′52.98″E / 52.5055083° СГШ; 13.3313833° ИГД / 52.5055083; 13.3313833