Ерзурум (покраина)

Ерзурум (турски: Erzurum) е провинција во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Ерзурум . Покраината има 958 875 жители (2006) и плоштина од 25 066 кв.км. Разделен е на 19 општини.

Erzurum
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Erzurum во Турција
Местоположба на покраината Erzurum во Турција
ЗемјаТурција
РегионEastern Anatolia
Површина
 • Total25,066 км2 (9,678 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total769.085
 • Густина31,000/км2 (79,000/ми2)
 • Градскo361,235
Повик. бр.0442
Рег. таб.25

НаводиУреди