Ерески јазик

Ерескиот е австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја од околу 1000 жители.[1]

Ерески јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеМануски Остров
Говорници(1,030 во 1980 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3twp

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Ерески јазик - Ethnologue (XVI изд, 2009)

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди