Емили Фејтфул

Емили Фејтфул (27 мај 1835 - 31 мај 1895) била англиска активистка за правата на жените и издавач.

БиографијаУреди

Емили Фејтфул е родена на 27 мај 1835 година во Хедли Ректори, Сари . Таа била најмладата ќерка на Св. Фердинанд Фејтфул и Елизабет Мери Харисон. Фејтфул посетувала училиште во Кенсингтон и била претставена на суд во 1857 година. [1]

Фејтфул се приклучила на кругот Лангам Плејс, составен од истомисленици Барбара Ли Смит Бодичон, Беси Рајнер Паркс, Џеси Бучерет, Емили Дејвис и Хелен Блекбурн . Кругот Langham Place се залагал за правна реформа во статусот на жените (вклучувајќи право на глас), вработување на жените и подобрување на образовните можности за девојчињата и жените. Иако Фејтфул се идентификувала со сите три аспекти од целите на групата, нејзините примарни области на интерес се фокусирале на унапредување на можностите за вработување на жените. Кругот бил одговорен за формирање на Друштвото за промовирање на вработувањето на жените во 1859 година. [1]

Во 1864 година, Фејтфул била вмешана во случај на развод помеѓу адмиралот Хенри Кодрингтон и неговата сопруга Хелен Џејн Смит Кодрингтон (1828-1876). Кодрингтон бил обвинет за обид за силување на Фејтфул; сепак, како што се развивал случајот, овие обвиненија подоцна биле отфрлени и Фејтфул одбила да даде сведочење. Исто така, било предложено дека Фејтфул и Хелен биле љубовници лезбејки. Како резултат на ограниченото вклучување и поврзаност на Фејтфул со случајот, нејзината репутација страда и таа била избегнувана од групата Лангам Плејс. Токму по оваа поврзаност со случајот, Фејтфул се преселила да ги уништи сите нејзини приватни трудови, особено писмата напишани до и од нејзиното семејство, оставајќи малку зад себе покрај нејзините професионални публикации и неколку скапоцени писма и исечоци. [2]

Од нејзините внуци, еден бил актерот Рутланд Барингтон [3] и друг индологот Џон Фејтфул Флит, ИЦС. Меѓу нејзините пријатели таа го вброи Ричард Пикок, еден од основачите на Beyer, Peacock & Company, кому му го посветила единбуршкото издание на нејзината книга Три посети на Америка со зборовите на мојот „пријател Ричард Пикок од Гортон Хол“ во 1882 година. Таа, исто така, била сведок на бракот на ќерката на Пикок, Џејн Пикок, со Вилијам Тејлор Бирченоу, синот на Џон Бирчено, друг производител цитиран во Три посети на Америка за неговиот третман кон жените вработени во неговата фабрика за свила во Маклсфилд, во унитарната црква Брукфилд, која Ричард Пикок изграден во Гортон .

Во 1888 година, на Фејтфул и била доделена пензија на граѓанската листа од 50 фунти. Таа починала во Манчестер .

Таа е протагонист на романот на Ема Доногју од 2008 година, Запечатеното писмо, роман кој се базира на случајот за развод на Кодрингтон од 1864 година. [4]

Викторија прес и магазин ВикторијаУреди

 
Емили Фејтфул, околу. 1860-ти од Леонида Калдеси (1822–1891), албумен карт-де-визит, 1860-ти, NPG x46997

Со цел да се прошири нејзината сфера на трудот, која тогаш била многу ограничена, во 1860 година Емили Фејтфул основа во Лондон печатница за жени, наречена The Victoria Press . Од 1860 до 1864 година, Викторија Прес го објавува феминистичкото англиски женско списание . [5] И Фејтфул и нејзиниот Прес Викторија набрзо се стекнале со репутација за својата одлична работа, а Фејтфул набргу потоа била назначена за печатач и издавач во обичен печат на кралицата Викторија, покажува дека Фејтфул била официјален печатач и издавач на кралицата Викторија. [6]

Во 1863 година таа започнала да објавува месечник, списание Викторија, во кој осумнаесет години континуирано и искрено ги застапува барањата на жените за исплатливо вработување .

АктивизамУреди

Во јануари 1864 година го објавила првиот годишен извештај на Лејдис Лондонското здружение за еманципација [7] [8] и продолжила да објавува други дела во име на ова друштво. [9] Во 1868 година го објавила романот „ Промени на промена“ . Таа, исто така, се појави како предавач, и, со цел да ги унапреди интересите на жените, држеше широки и успешни предавања и во Англија и во Соединетите Американски Држави, кои подоцна ги посетува во 1872 и 1882 година.

Била член на Друштвото за поттикнување на вработувањето на жените . Таа сметала дека работата на композиторот (споредливо профитабилна занает од тоа време) е можен начин на вработување за жените. На ова се спротивставува Сојузот на печатачи во Лондон, кој бил отворен само за мажи и тврдел дека жените немаат интелигенција и физичка вештина да бидат композитори.

АрхивиУреди

Архивите на Емили Фејтфул се чуваат во Женската библиотека на Библиотеката на Лондонската школа за економија], ref 7EFA. [10]

НаводиУреди

   This article incorporates text from a publication now in the public domain: Chisholm, Hugh, ed. (1911). "Faithfull, Emily". Encyclopædia Britannica. 10 (11th ed.). Cambridge University Press.

Надворешни врскиУреди

 • „Finding Aid: 7EFA - Papers of Emily Faithfull: autograph letters“. LSE Library.
 • Биографија на Емили Фејтфул и избрани списи на gerald-massey.org.uk
 1. 1,0 1,1 Hunt, Felicity (May 2009). „Faithfull, Emily (1835–1895)“. Оксфордски речник на национални биографии (изд. online.). Oxford University Press. doi:10.1093/ref:odnb/37409.CS1-одржување: ref=harv (link) (бара Претплата или членство во британска јавна библиотека .)
 2. Stone, James S. (1994). Emily Faithfull: Victorian Champion of Women's Rights. Toronto: P.D. Meany. стр. 23.
 3. Barrington, Rutland (1908). Rutland Barrington: A Record of 35 Years' Experience on the English Stage. London: G. Richards. стр. 15. Посетено на 15 July 2010.
 4. Roulston, Chris. „Emma Donoghue on The Sealed Letter“. Pan MacMillan. Посетено на 10 August 2020.
 5. Fredeman, William E. (1974-06-01). „Emily Faithfull and the Victoria Press: an Experiment in Sociological Bibliography“. The Library (англиски). s5-XXIX (2): 139–164. doi:10.1093/library/s5-XXIX.2.139. ISSN 0024-2160.
 6. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Chisholm.
 7. Awcock, Hannah (May 2, 2019). „Turbulent Londoners: Emily Faithfull, 1835-1895“. Turbulent London. Посетено на 10 August 2020.
 8. Ladies' London Emancipation Society (1864). The first annual report of the Ladies' London Emancipation Society. London: Emily Faithfull. OCLC 49341534.
 9. Shirreff, Emily (1864). The Chivalry of the South. London: Printed for the Ladies' London Emancipation Society by Emily Faithfull in London. Посетено на 10 August 2020.
 10. „7EFA - Papers of Emily Faithfull: autograph letters“. LSE Library. Посетено на 10 August 2020.