Елхово (бугарски: Елхово) — град во Југоисточна Бугарија, административен центар на општината Елхово во Јамболската Област. Има население од 9.506 жители (2022).[1]

Елхово
Елхово
град
Поглед на центарот на градот
Поглед на центарот на градот
Елхово is located in Бугарија
Елхово
Елхово
Местоположба на Елхово во Бугарија
Координати: 42°10′19″N 26°34′10″E / 42.172019° СГШ; 26.569402° ИГД / 42.172019; 26.569402
ЗемјаБугарија
ОбластЈамбол
ОпштинаЕлхово
Управа
 • ГрадоначалникПетар Киров (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна49,883 км2 (19,260 ми2)
Надм. вис.&10000000000000106000000106 м
Население (2022)
 • Вкупно9.506
 • Густина190/км2 (490/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код8700
Повик. бр.+359 0478
Мреж. местоelhovo.bg

Географија и местоположба

уреди

Градот се наоѓа на левиот брег на реката Тунџа во југоисточниот дел на Тракиската Низина помеѓу планините Странџа и Сакар среде плодно поле. Градот се наоѓа на 28 км од граничниот премин Лесово - Хамзабејли на бугарско-турската граница, 38 км од регионалниот центар Јамбол.

Историја

уреди

Населбата била позната како Каз’л агач. Во 1925 година населбата добила сегашното си име Елхово и била прогласена за град.

Наводи

уреди
  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.

Надворешни врски

уреди